Gümüldür Gezilecek Yerler

Gümüldür Gezilecek Yerler

İzmir’de gezilecek yerler düşünüldüğünde akla ilk gelen seçeneklerden olan Gümüldür; temiz havası, sakin doğası, antik bölgeleri ve tertemiz mavi bayraklı deniziyle ön plana çıkıyor. Narenciye üretimi ve mandalinalarıyla bütün dünyada ünlü olan Gümüldür; turunç kokulu sıcacık sokaklarıyla insanı büyüleyen bir atmosfer yaratıyor. Geniş plajları ve mavi bayraklı koylarıyla dikkatleri üzerinde toplayan belde; sadece yaz aylarında ziyaret edilecek turistik bir belde olmakla da kalmıyor. Kökleri Helenistik Döneme kadar uzanan Gümüldür gezilecek birçok antik bölge ile kadim bir değer de taşıyor.

Kahinlerin Şehri Klaros
12 İyon Şehrinden Biri: Kolophon Antik Kenti
Kıyıdaki Kolophon: Notion
Roma Hamamı
Doğada Bir Şehir: Orman KampıKahinlerin Şehri Klaros
gümüldür gezilecek yerler - klaros antik kenti

20. Yüzyılın başında başlayan kazılarda ortaya çıkartılan Klaros’un yaşı milattan önce 6 yılına dayanmaktadır. Bir zamanlar burada kahinlerin yaşamasıyla ünlü olan şehir mistik yapısı ve kazılarda çıkartılan eserlerle tarih turizmi açısından bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Ünlü Homeros figürü ve rahiplerin odaları, büyük gizemli sunağı ve Apollon’un ailesini gösteren heykelleriyle tarih meraklıları için özel bir yere sahip. Girişlerin ücretsiz olduğu Klaros Antik Kenti Gümüldür’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda geliyor.
12 İyon Şehrinden Biri: Kolophon Antik Kenti
gümüldür gezilecek yerler - kolophon antik kenti
Kıyı şeridinde olmayan tek İyon Kenti olan Kolophon Antik Kent’i de tarih turizmi ve tarih meraklıları için çok önemli bir yere sahip. Tarımda ve denizcilikte gösterdikleri başarılar ve güçlü ordularıyla ilk yıllarında altın çağını yaşayan Kolophon Antik Kenti; diğer ülkelerin saldırıları ve üretimdeki başarısızlıkları sebebiyle yıkılmış ve halkı kıyı kesimlere göçmüştür. Günümüzde geriye kalan harabelerini görebildiğimiz antik kent hem Gümüldür’de gezilecek yerler hem İzmir’de gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 

Kıyıdaki Kolophon: Notion
gümüldür gezilecek yerler - notion antik kenti
Hakkındaki ilk bilgileri Herodot'tan duyduğumuz; Kolophon’un kıyıya yakın bölgesi olan Notion Helenistik dönemin hayran bırakan sütunları ve muhteşem manzarasıyla hala nefes kesiyor. Yeterince korunamamış olsa da antik tiyatrosu ve şehri saran duvarları görülmeye değer. Gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir konuma sahip olan Notion bölge halkı ve ziyaretçileri tarafından asla yanlız bırakılmıyor.
 

Roma Hamamı
gümüldür gezilecek yerler - roma hamamı
Bir kayaya oyulmuş iki odacıktan oluşan Roma Hamamı Gümüldür’de gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gerekiyor. Milattan önce 3. Yüzyılda yapılmış olan hamam kullanıldığı yıllarda termal tedavi merkezi olarak işlev görmüştür. Günümüzde ise Gümüldür’ü ziyaret eden turistlerin ilk uğradığı yerler arasında geliyor.


 

Doğada Bir Şehir: Orman Kampı
gümüldür gezilecek yerler - orman kampı
Yaklaşık 8 hektarlık geniş bir alana kurulmuş Orman Kampı ziyaretçilerinin çadırlarıyla birlikte, yeşil doğası içinde rengarenk bir alana dönüşüyor. Denize sıfır bir alana kurulmuş olan kamp bölgesi sakin yapısıyla ziyaretçilerinin günlerce kalıp dinlendikleri bir durak haline geliyor. Gün boyu pikniklerin kurulduğu, yürüyüşlerin yapıldığı kampta kişisel ihtiyaçların giderilmesi için küçük işletmeler de bulunuyor. Gümüldür’de gezilecek yerler arasında özellikle kamp severlerin dikkatini çeken Orman Kampı yorgunluğunu atıp yenilenmek isteyen ziyaretçileri tarafından her yıl ziyaret ediliyor. 

Hem İzmir’de gezilecek yerler hem Gümüldür’de gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bu bölgeler farklı turistik amaçlarla seyahat eden ziyaretçilerini tek bir noktada topluyor. Gümüldür’ün turuncu-yeşil-mavi doğası kadim değerleri ve modern yapılarıyla birleşerek her geçen güç daha da dikkat çekiyor. Gümüldür Aquapark da böylesinde kıymetli bir bölgeye; doğayla barışık şekilde denize sıfır bir alana kurulmuştur. Bu muhteşem doğanın tadını çıkarmak ve Gümüldür Aquapark’ı ziyaret etmek için bizi telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz:

0232 439 0 333
 

Aşağıdaki ikonlara tıklayarak sosyal medya adreslerimize gidebilirsiniz.

 

gümüldür aquapark instagram hesabı     gümüldür aquapark facebook hesabı     gümüldür aquapark youtube hesabı